Jubileusz 25-Lecia Parafii Mierzyn

W sobotę 30 sierpnia 2014r. w kościele parafialnym w Mierzynie o godz. 12.00. rozpoczęła się niezwykła uroczystość. Z okazji jubileuszu 25-lecia parafii pięknie wyremontowany kościół został przygotowany do uroczystego poświęcenia (konsekracji). Mszy św. przewodniczył J.E. Bp Edward Dajczak, Bp Koszalińsko-Kołobrzeski. Przybyli Goście i Parafianie, przedstawiciele władz Powiatu Białogard i Gminy Karlino oraz Powiatu Koszalin i Gminy Biesiekierz, gdyż parafia jest położona na terenie dwóch gmin.

Zobacz Galerię zdjęć

Licznie były reprezentowane wszystkie miejscowości całej parafii. Obecni byli kapłani, a wśród nich poprzedni proboszczowie Parafii Mierzyn. Podczas Mszy św. został uroczyście poświęcony ołtarz i kościół parafialny, a dokładnie poświęcony wodą święconą i namaszczony olejem świętym nowy ołtarz, a kościół w 12 miejscach na wzór 12 Apostołów. Po namaszczeniu 12 panów umieściło 12 płonących świec w kinkietach na ścianach świątyni; świece te zostały umieszczone przy tzw. „Zacheuszkach” czyli wmurowanych wcześniej tabliczkach kamiennych, na których został wygrawerowany „Krzyż Jerozolimski” – miejsca namaszczenia świątyni. Świece będą zapalane w uroczystości i święta Apostołów, jako dziękczynienie, ale też prośba o wstawiennictwo za nami u samego Boga. Tak uroczysty obrzęd występuje w życiu świątyni tylko jeden raz. Bogu niech będą dzięki, że byliśmy świadkami tego niezwykłego wydarzenia.

Na zakończenie Mszy św. sekretarz ks. Bpa – ks. Rafał Zabłoński – odczytał „Dekret uroczystego poświęcenia kościoła parafialnego pw. Trójcy Świętej w Mierzynie”. Następnie ks. Grzegorz Jagodziński – proboszcz parafii – odczytał tekst dziękczynny, który został umieszczony w ścianie kościoła, jako dowód i pamiątka dla potomnych z tej niezwykłej uroczystości.

Po Mszy św. dwa małżeństwa mieszkające na terenie parafii, a jednocześnie na terenie dwóch gmin, komentowały prezentację multimedialną opowiadającą historię świątyni oraz historię parafii.

Następnie Goście i Parafianie wzięli udział w festynie jubileuszowym, który odbył się na boisku przy świetlicy w Mierzynie. Ta część uroczystości trwała do godziny 20.00. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie: były smaczne posiłki przygotowane przez mieszkańców parafii na kilku stoiskach, były gry i zabawy prowadzone przy pomocy pracowników Gminy Karlino, były pokazy kilku grup – gości, którzy wspaniale prezentowali swe umiejętności (dwa zespoły śpiewające, klub płetwonurków, zapaśnicy, motolotniarze), do tańca przygrywał zespół muzyczny, każdy miał możliwość rozmowy i wspomnień. Bogu niech będą dzięki za dar modlitwy i spotkania.

Ciekawa relacja z wydarzenia także tutaj