Majówka 2017

Tegoroczna majówka wyjazdowa była w dniach 29.04.-03.05. Rozpoczęliśmy od modlitwy w Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu. W tym roku przypada 50 rocznica koronacji obrazu Matki Bożej. Byliśmy świadkami V Ogólnopolskiego Otwarcia Sezonu Motocykli i Pojazdów Zabytkowych, w którym wzięło udział około 6 tysięcy pojazdów.

Zobacz galerię zdjęć

30 kwietnia rozpoczęliśmy niedzielną Mszą Św. w kościele w Zwoleniu przy krypcie Jana Kochanowskiego, następnie zwiedziliśmy muzeum Jana w Czarnolesie podziwiając m.in. jedyny zachowany element z jego życia – drzwi z pieczęcią;  wreszcie przeszliśmy niezwykły spacer po Kazimierzu Dolnym – mieście związanym z historią Polski od XII w.

1 maja przywitaliśmy na zamku Krzyżtopór z XVII w. – budowlę rodziny Ossolińskich znanych magnatów oraz mecenasów kultury i sztuki. Kolegiata pw. Św. Marcina w Opatowie ukazała nam unikat w skali kraju: „Lament Opatowski” czyli grawerowaną płytę z brązu, która przedstawia 41 osób rozpaczających na wieść o śmierci kanclerza, a wśród nich król. Popołudnie spacerowaliśmy przez miasto królewskie Sandomierz, które kronikarz Gall Anonim stawia na równi z Krakowem i Wrocławiem w XI w.

Wąchock to kolejny pomnik historii na naszej trasie; 2 maja chodziliśmy po miejscu związanym z Cystersami oraz powstańczą i partyzancką historią Polski. Następny punkt to Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego – Św. Krzyż – jednocześnie drugi co do wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich.

Zakończenie naszej podróży to spotkanie u stóp Królowej Polski na Jasnej Górze na Apelu o godz. 21.00. i 3 maja na Mszy św. o godz. 6.00. w tym roku przypada 300 lat od koronacji obrazu Matki Bożej.

 

Warto więcej zobaczyć i zaplanować wyjazd:

http://www.lichen.pl/pl

http://www.parafiakrzyza.zwolen.com.pl/index.html

http://www.muzeum.edu.pl/index.php/main/page/pg_flink/muzeum-jana-kochanowskiego-w-czarnolesie/idpage/46

http://www.kazimierz-dolny.pl/turystyka

http://www.krzyztopor.org.pl/zamek/index.php

http://www.kolegiataopatow.sandomierz.opoka.org.pl/wnetrze.htm

http://www.sandomierz.pl/dla-turysty

http://www.wachock.cystersi.pl/

http://www.swietykrzyz.pl/

http://www.jasnagora.pl/

Share on Facebook0Share on Google+0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page