Podsumowanie Prac Remontowych Kościoła W Mierzynie.

2.02.2014 w kościele pw. Świętej Trójcy w Mierzynie odbyło się spotkanie podsumowujące wykonane prace remontowe i konserwatorskie.

Spotkanie otworzył ks. Grzegorz Jagodziński witając zgromadzonych i zapraszając do wysłuchania występów wokalnych dzieci.

Historia i pierwsze wzmianki dotyczące kościoła sięgają 1278 r., jednak nie wiadomo dokładnie w jakim kształcie kościół w Mierzynie, czy ówczesnym Alt Marrin funkcjonował.

zaproszenie

Elementy historyczne przybliżyła nam Pani Krystyna Bastowska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zaznaczając, że czas umie zatrzeć ślady, dlatego często bardzo trudno jest dotrzeć do faktów z historii miejsc, budynków, czy ludzi. Okazuje się, że remonty robione w „dobrej wierze”, w latach ubiegłych tylko przyczyniały się do zacierania śladów przeszłości i dawnego kształtu kościoła.

Historia  w Mierzynie wiodła przez czasy świetności majątku i nieistniejącego już dworu, przez śluby i samobójstwa, z wątkiem szpiegowskim, a nawet historią o wilkołaku. Tych ciekawostek doszukał się Pan Marcin Kozarzewski – przeprowadzający prace konserwatorskie w obiekcie.

Podczas wykonanych prac budowlanych natrafiono na kilka niespodzianek, tych mniej przyjemnych jak grzyby elementów drewnianych, ale również bardzo ciekawych jak odkrycie dawnego kształtu schodów do prezbiterium. O szczegółach prac budowlanych opowiedział Pan Zbigniew Kocur – inspektor nadzoru.

Dzięki przeprowadzonym pracom udało się odtworzyć schody w dawnym kształcie przy zastosowaniu materiałów najbardziej zbliżonych do pierwotnie użytych.

Właśnie takie postępowanie jest bardzo ważne w pracy przy zabytkach. Należy stosować takie materiały, jakie były pierwotnie stosowane w danym miejscu. Niestety do takiego wniosku dochodzi się latami, ucząc się na popełnionych błędach.

W spotkaniu uczestniczył również poprzedni proboszcz parafii ks. Jerzy Knap.

Ważnym wnioskiem wynikającym z przedstawionych informacji jest to, że posiadając na swoim terenie zabytek tej klasy, należy o niego pieczołowicie i z pomocą ekspertów dbać i uważnie obserwować i jest to zadanie nie tylko parafii, ale również mieszkańców.

Beneficjentem projektu jest Parafia w Mierzynie, jednak do realizacji projektu nie doszłoby gdyby nie pomoc i zaangażowanie Burmistrza Karlina – Waldemara Miśko oraz środków finansowych Gminy Karlino, a także zaangażowania pracowników Urzędu Miejskiego w Karlinie.

Zakres rzeczowy projektu obejmował:

• remont dachu
  • remont elewacji
  • instalacja elektryczna
  • roboty wewnętrzne remontowe
  • osuszanie ścian
  • monitoring
  • prace konserwatorskie okien i witraży
  • zagospodarowanie terenu – ogrodzenie
  • remont ołtarza
  • remont wieży
  • zagospodarowanie  terenu – chodniki
  • instalacja nagłośniająca

Koszty kwalifikowalne obejmowały: remont dachu i elewacji oraz zagospodarowanie terenu.

Wniosek aplikacyjny został złożony w sierpniu 2010r., umowa o dofinansowanie podpisana w grudniu 2011r., roboty budowlane były realizowane od kwietnia 2013r.

Koszty całkowite: 1 656 909,14 zł.

Unia Europejska (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich) – 500.000,00 zł

Dotacja Gminy Karlino dla Parafii Mierzyn: 1.117.765,14 zł

Projekt „Remont zabytkowego Kościoła w Mierzynie jako element zachowania dziedzictwa kultury” został dofinansowany w ramach działania  413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013. Nr umowy 00228-6922-UM1600226/10.

Więcej informacji o historii miejsca oraz zdjęcia pokazujące zakres wykonanych prac znajdziecie Państwo w załączeniu.

logotypy_mierzyn

Prezentacja 1 (PDF)

Prezentacja 2 (PDF)

Prezentacja 3 (PDF)