Tak było w roku 2022

To był rok wielu wydarzeń w życiu naszej parafii, dlatego należy się krótkie, choć nieco spóźnione, podsumowanie. Dlaczego? O tym na końcu opisu.

5 marca 100 lat uroczyście świętowała najstarsza mieszkanka Pani Jadwiga Zacharzewska z Mierzynka.

Festyn parafialny w Boże Ciało po raz pierwszy odbył się w Świeminie. Wydarzenie religijne i społeczne dla mieszkańców i gości było warte tych przygotowań i samego spotkania. Raz jeszcze dziękuję za wielki wysiłek. Owocem materialnym są zebrane środki na wkład własny dofinansowania renowacji czterech witraży w zabytkowym kościele w Parsowie. Witraże doczekały się swojej kolejności. Na każdym składamy podpis, który wspomina zmarłego księdza pracującego wśród nas oraz wszystkich darczyńców. Zdjęcia ukazują kościół w Parsowie z zakrytymi oknami, gdy okna witrażowe były wyjęte do renowacji oraz oczywiście z odnowionymi witrażami. Jesienią udało się także własnymi siłami wykonać teren przed wejściem do kaplicy w Warninie. Materiał z odzysku i trochę pracy. Zdjęcia ukazują różnicę terenu przed kaplicą. Można powiedzieć, że rok 2022 zamknął się pewną klamrą. Tak jak w marcu, tak i w grudniu były setne urodziny. Jedna z mieszkanek DPS – u w Parsowie dożyła 100 lat. Był tort i goście.

Na koniec krótkie usprawiedliwienie. Spóźnione podsumowanie ubiegłego roku wynika z jednego powodu. Powoli zaczynamy odczuwać brak powołań. Nie ma kto zajmować miejsc w pracy. Między innymi dotyczy to również księży. Od 1 września 2022r. objąłem drugą parafię. Jak powiedziała jedna z osób: „Parafia Mierzyn podzieliła się księdzem z Parafią Wrzosowo”. Nawał zajęć, trwający remont plebanii – domu parafialnego we Wrzosowie i przeprowadzka niech będą lekkim usprawiedliwieniem; przeprowadzka dotyczy przede wszystkim kancelarii parafialnej, która odtąd jest już jedna dla dwóch parafii. Jeden ksiądz, dwie parafie: Mierzyn i Wrzosowo.