Pielgrzymka Do Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej W Skrzatuszu

W niedzielę 21 września 2014r. wyruszyliśmy autokarem do Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Każdego roku w pierwszą niedzielę po 15 września wierni z całej diecezji pielgrzymują do Maryi po łaskę odpustu.

Zobacz Galerię zdjęć

W kalendarzu liturgicznym (kościelnym) wspomnienie Matki Bożej Bolesnej przypada właśnie 15 września. Ksiądz bp Ignacy Jeż ustanowił diecezjalny odpust Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu, na pierwszą niedzielę września. Z czasem odpust przeniesiono na pierwszą niedzielę po 15 września czyli po liturgicznym wspomnieniu. Modlitwa pielgrzymów była po drodze niezwykła, albowiem podczas drogi mocno padał deszcz. Wizja Mszy świętej przy ołtarzu polowym na placu sanktuarium w strugach deszczu wszystkich niepokoiła. Jednak Matka Boża rozgarnęła chmury na niebie dla swoich dzieci.

Msza święta rozpoczęła się o godz. 12.00. i trwała ponad dwie godziny. Modliliśmy się za naszą całą parafię dziękując Bogu i Jego Matce za opiekę podczas 25 lat istnienia Parafii Mierzyn. Mieliśmy okazję modlitwy razem ze zgromadzonym Kościołem Koszalińsko-Kołobrzeskim. Podczas Mszy św.przedstawiciel każdej parafii z naszej diecezji (220 parafii) odebrał z rąk księży biskupów replikę ikony Salus Populi Romani, która jest jednym z symboli światowych Dni Młodzieży. Jak podają organizatorzy, na uroczystościach w Skrzatuszu modliło się około 8 tysięcy pielgrzymów. Wśród nich byliśmy także my, jako przedstawiciele Parafii Mierzyn. Po Mszy św. był czas na prywatną modlitwę w sanktuarium i posiłek. Modliliśmy się także przy grobie śp. ks. Józefa Słowika – byłego proboszcza w Skrzatuszu, który jest pochowany przy sanktuarium; w latach 1979 – 1987 był proboszczem w Parafii Marzyno z siedzibą we Wrzosowie, a potem już samej Parafii Wrzosowo. Bóg zapłać Pielgrzymom (Parafianom i Gościom) za wspólny czas i modlitwę.

Warto zobaczyć inne relacje z wydarzenia: